W branży gastronomicznej o sukcesie nowego lokalu często decyduje miejsce, w którym się znajdzie. Kawiarnia rowerowa nie zna takich dylematów – niewielkie rozmiary i duża mobilność pozwalają „badać teren” i sprawdzać możliwości zysku w centrum, przy dworcach, targowiskach i innych popularnych lokalizacjach. Rozpoczynając dzień od serwowania świeżej kawy, w pobliżu biurowców i punktów usługowych, tworzysz doskonałe warunki do poszukiwania współpracy w modelu B2B z lokalnymi firmami. Co więcej, wysoka mobilność gwarantuje okazje do zwiększenia zysku przez udział w imprezach miejskich, targach i innych lokalnych wydarzeniach.

Czym jest mały lokal gastronomiczny? Definicja

Mały lokal gastronomiczny to specjalizujące się miejsce, które oferuje ograniczoną, ale wyspecjalizowaną gamę produktów spożywczych. Takie lokale zazwyczaj koncentrują się na konkretnym rodzaju potraw fast food lub napojów, jak kawa, lody czy przekąski, i często charakteryzują się mniejszą przestrzenią oraz bardziej intymną atmosferą. Mała gastronomia idealnie wpisuje się w potrzeby lokalnych społeczności, oferując im nie tylko wyjątkowe smaki, ale także miejsce spotkań i relaksu.

Kluczowym aspektem małego lokalu gastronomicznego jest jego adaptacyjność i zdolność do tworzenia unikalnych doświadczeń dla klientów. Mimo ograniczonej przestrzeni, takie miejsca potrafią zaoferować wyjątkową jakość i oryginalność, co przyciąga różnorodną klientelę. W przeciwieństwie do większych restauracji czy sieciowych lokali, mała gastronomia pozwala na większą osobistą interakcję z klientami i dostosowanie oferty do ich indywidualnych potrzeb.

Rodzaje małej gastronomii

 1. Food Trucks: Mobilne kuchnie, które oferują różnorodne potrawy, od fast foodów po specjały kuchni regionalnych czy kebab. Są bardzo elastyczne w lokalizacji.
 2. Kawiarnie mobilne: Na przykład Bike Cafe – mobilne punkty serwujące kawę, lody i lekkie przekąski, które często znajdują się w miejscach publicznych, parkach przy imprezach.
 3. Bary przekąskowe: Małe lokale serwujące szybkie i proste posiłki, takie jak kanapki, hot dogi czy burgery.
 4. Bistro: Niewielkie restauracje oferujące pełne posiłki, często w bardziej intymnej, przytulnej atmosferze.
 5. Food Kiosks: Małe stoiska, które mogą być zlokalizowane w centrach handlowych, na dworcach czy w miejscach turystycznych, oferujące przekąski i napoje.

Mała gastronomia – czy się opłaca?


Tak, prowadzenie małej gastronomii może być bardzo opłacalne. Kluczem do sukcesu w tej branży jest dobrze przemyślany koncept, który odpowiada na potrzeby lokalnego rynku, oraz efektywne zarządzanie. Mała gastronomia oferuje niższe koszty początkowe i operacyjne w porównaniu do dużych restauracji, co czyni ją atrakcyjną opcją dla przedsiębiorców. Dzięki elastyczności w dostosowywaniu oferty, takie biznesy mogą szybko reagować na zmieniające się trendy i preferencje klientów.

Dodatkowo, mniejsza skala działalności pozwala na bardziej osobiste podejście do klienta, co może przyciągnąć lojalną klientelę. Odpowiednia lokalizacja, unikalna oferta i skuteczny marketing to kluczowe elementy, które mogą sprawić, że mała gastronomia stanie się dochodowym i satysfakcjonującym przedsięwzięciem.

Wyposażenie małej gastronomii typu mobilna kawiarnia

Wyposażenie małej gastronomii typu mobilna kawiarnia, na przykład Bike Cafe, różni się od klasycznego wyposażenia innych małych lokali. W takiej kawiarni na pierwszym miejscu stoją mobilność i funkcjonalność. Podstawowe wyposażenie obejmuje ekspres kolbowy- ciśnieniowy do kawy, młynek do kawy, tamper, dzbanek do spienienia meka, a także praktyczne rozwiązania przechowywania jak leżaki dla klientów do siedzenia, które maksymalizują wykorzystanie przestrzeni.

Mała gastronomia z Bike Cafe

Stałe a ruchome placówki gastronomiczne – porównanie

Rozważając otwarcie małej gastronomii, jednym z kluczowych wyborów jest decyzja między mobilnym a stacjonarnym modelem biznesowym. Mobilna mała gastronomia, jak na przykład mobile espresso bars Bike Cafe, oferuje znaczące korzyści w porównaniu do tradycyjnego lokalu gastronomicznego umiejscowionego w budynku. Przede wszystkim, mobilność pozwala na docieranie do szerszego grona klientów i adaptację do zmieniających się lokalizacji oraz wydarzeń. Jest to szczególnie korzystne w przypadku imprez plenerowych, festiwali czy ruchliwych miejsc publicznych, gdzie potencjalni klienci szukają ciepłych jak i zimnych napojów (lemoniada).

Ponadto, prowadzenie małej gastronomii w mobilnej formie wiąże się z niższymi kosztami stałymi, takimi jak czynsz czy opłaty za wynajem powierzchni, co w przypadku stałego lokalu może stanowić znaczące obciążenie finansowe. Na założenie własnej restauracji 50 tysięcy złotych może Ci nie starczyć. W przypadku Bike Cafe, franczyza ta oferuje nie tylko markę rozpoznawalną i lubianą przez klientów, ale także wsparcie w zakresie serwisu mobilnej kawiarni, szkolenia baristyczne i marketingowe, oraz pomoc w znalezieniu korzystnej lokalizacji.

Dodatkowo, mobilna mała gastronomia daje większą elastyczność w dostosowywaniu oferty. Można szybko reagować na zmieniające się trendy kawowe, dostosowując menu do sezonu czy specyficznych preferencji klientów w różnych miejscach. W przypadku lokalu stacjonarnego, taka zmiana często wymaga więcej czasu i zasobów.

Biorąc pod uwagę te aspekty, mobilna mała gastronomia typu Bike Cafe staje się coraz bardziej popularnym wyborem dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie elastyczność, niższe koszty prowadzenia oraz możliwość bezpośredniego kontaktu z klientami w różnorodnych lokalizacjach. To idealna opcja dla tych, którzy chcą wejść w branżę gastronomiczną z dynamicznym i nowoczesnym podejściem.

Odzyskaj kontrolę nad swoim czasem

Mobilna kawiarnia to doskonałe lekarstwo na rutynę. Jako jej właściciel jesteś wolny od stałych godzin pracy, możesz zmieniać otoczenie i wciąż poznawać nowych klientów. Dużo ruchu i czasu spędzanego na świeżym powietrzu ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Organizacja własnego planu dnia pozwala również przewidzieć czas dla siebie i rozwijać swoje pasje i zainteresowania bez ograniczeń.

Przeczytaj nasz artykuł:

Świetny pomysł na małą gastronomię z kawą i lodami

Za założeniem kawiarni rowerowej z przyczepą lodową przemawiają również względy finansowe. Otwarcie mobilnego punktu nie wymaga od Ciebie dużego wkładu finansowego na start. Decydując się na franczyzę w Bike Cafe, zyskujesz wysoką jakość wykonania i retro design który przyciągnie wielu klientów. Nasz model biznesowy jest przyjazny środowisku, wpisuje się w ekologiczne trendy i nie generuje wysokich kosztów eksploatacyjnych. O możliwościach, jakie stwarza taki pomysł na biznes najlepiej mówią liczby – aż 50% naszych franczyzobiorców zdecydowało się na inwestycję w drugi punkt!

Jak otworzyć małą gastronomię z Bike Cafe?

Otwarcie małej gastronomii pod franczyzą Bike Cafe to wyjątkowa szansa na wejście w świat biznesu z gotowym i sprawdzonym konceptem. Aby rozpocząć współpracę z Bike Cafe i otworzyć własną małą gastronomię, warto krok po kroku przejść przez następujący proces:

 1. Zrozumienie Koncepcji Bike Cafe – Pierwszym krokiem jest dokładne zrozumienie, czym jest Bike Cafe i jakie wartości reprezentuje ta marka. Bike Cafe to nie tylko miejsce, gdzie serwuje się kawę, lody, ale również przestrzeń wspierająca aktywny tryb życia i ekologię. Twoja mała gastronomia powinna odzwierciedlać te wartości.
 2. Kontakt z Bike Cafe – Skontaktuj się z centralą Bike Cafe, aby uzyskać informacje o warunkach franczyzy. W tym etapie dowiesz się o kosztach licencyjnych, serwisowych, wymaganiach dotyczących lokalizacji, oraz standardach obsługi klienta.
 3. Przygotowanie biznesplanu – Formalny biznesplan będzie niezbędny do otwarcia tej działalności gastronomicznej. Powinien on zawierać analizę rynku, przewidywane koszty, przychody oraz strategię marketingową. Bike Cafe zapewnia wsparcie opiekuna biznesu, który wesprze Cię na każdym etapie wdrożenia opracowanego biznesplanu. Specjaliści Bike Cafe posiadają wiedzę i długoletnie doświadczenie w prowadzeniu małej gastronomii. Wspólnie pomogą wdrożyć, starannie opracowany model biznesowy, który pomógł innym franczyzobiorcom odnieść sukces.
 4. Lokalizacja i wyposażenie – Wspólnie z doradcami Bike Cafe dobierz odpowiednią lokalizację dla Twojego biznesu. Lokal powinien być ustawiony w miejscu takim jak park, skwer lub ruchliwa ulica, aby przyciągać odpowiednią grupę docelową. Dostęp do panelu franczyzobiorcy pomaga w zakupie odpowiednich brandowych produktów, takich jak syropy do kawy, eko-kubeczki, lizaki, ciasteczka, firmowa gorąca czekolada, które posiadają logo Bike Cafe i pasują do koncepcji marki.
 5. Szkolenia i wsparcie – Jako franczyzobiorca otrzymasz niezbędne szkolenia dotyczące prowadzenia biznesu, standardów obsługi klienta oraz przygotowania oferowanych kaw, tych standardowych jaki i bardziej skomplikowanych receptór. Bike Cafe zapewnia wsparcie na każdym etapie rozwoju Twojej działalności.
 6. Promocja i marketing – Bike Cafe oferuje wsparcie marketingowe, które pomoże Ci w promocji Twojego lokalu. Korzystając z rozpoznawalnej marki i sprawdzonych strategii marketingowych, możesz skutecznie dotrzeć do szerokiej grupy klientów.
 1. Kontrola biznesu – Dzięki Bike Cafe Monitoring System w pełni będziesz kontrolować swój biznes! System oferuję sprawne i zdalne monitorowanie wydajności mobilnej kawiarni, jak podgląd statystyk sprzedaży, czy mielenia kawy. Dzięki temu w łatwy sposób możesz zarządzać swoimi pracownikami i pracą kawiarni, bez wychodzenia z domu.