Szukasz pomysłu na biznes? Otworzenie własnej firmy często jest wymagające i ryzykowne. Z pomocą przychodzi model franczyzowy. Franczyzobiorca działa według określonej koncepcji, zasad i standardów, które wyznacza druga strona umowy – franczyzodawca. Jakie ma obowiązki? Kto może nim zostać? Sprawdź!
Kim jest franczyzobiorca?
Franczyzobiorca to osoba, która prowadzi działalność gospodarczą w ramach umowy franczyzy. Przedsiębiorca prowadzi biznes pod szyldem marki, z którą ją zawarł – mowa o franczyzodawcy. Ten model biznesowy zakłada, że franczyzobiorca samodzielnie prowadzi biznes, jednak według planu dostarczonego przez sieć, z którą nawiązuje współpracę. Może również liczyć na know-how, dzięki któremu ma szansę osiągnąć satysfakcjonujące wyniki. Musi jednak dokonywać opłat franczyzowych, których stawki określone są w umowie.

Czym jest franczyza?
Franczyza to model biznesowy, który zgodnie z Europejskim Kodeksem Etycznym Franczyzy opiera się na systemie sprzedaży towarów lub usług. W grę wchodzi bliska i nieprzerwana współpraca między dwoma przedsiębiorstwami – niezależnymi prawnie i finansowo. Stronami umowy są franczyzodawca i franczyzobiorca.
Temu drugiemu udzielana jest licencja franczyzowa, na mocy której zyskuje on prawa do wykorzystywania znaków towarowych i prowadzenia biznesu na podstawie określonego systemu i standardów.
Jakie są rodzaje franczyzy?
Mamy kilka podstawowych rodzajów franczyzy:
Franczyza dystrybucyjna – na jej pomocy franczyzobiorca ma prawo do sprzedaży produktów marki głównej, ale zachowuje pełną niezależność w zarządzaniu biznesem. Asortyment udostępniany jest na danym terenie – na wyłączność.
Franczyza usługowa – usługi świadczone są według określonego modelu i standardów franczyzodawcy. Najczęściej w grę wchodzą takie branże jak np. gastronomia, hotelarstwo czy beauty, gdzie zachowanie wysokiej jakości usług jest na wagę złota.
Franczyza handlowa – franczyzobiorca wykorzystuje jedynie znak towarowy i metody sprzedażny marki głównej. Ten model wyróżnia się autonomią, ale w granicach standardów franczyzodawcy.
Franczyza wielokrotna – franczyzobiorca nabywa prawo do prowadzenia kilku lokali pod tym samym szyldem. To sposób na szeroką ekspansję i zwiększenie zysków, który jednak wiąże się z większą odpowiedzialnością. Niższe są jednak koszty działań marketingowych, które równomiernie się rozkładają.
Jaka jest różnica między franczyzobiorcą a franczyzodawcą?
Franczyzodawca to podmiot, który udziela licencji franczyzobiorcy na produkty, usługi lub technologie, których jest prawnym właścicielem. Gwarantuje wsparcie, szkolenia, jak również pełen pakiet franczyzowy.
Franczyzobiorca to przedsiębiorca, który prowadzi własny biznes, ale na podstawie udzielonej mu franczyzy. Posiada obowiązki względem drugiej strony umowy, które są w niej jasno sprecyzowane.

Jakie są obowiązki franczyzobiorcy?
Po stronie franczyzobiorcy leży prowadzenie działalności gospodarczej według z góry narzuconej koncepcji. Jej zasady najczęściej zawarte są w dedykowanym podręczniku operacyjnym. Ponadto musi także liczyć się z koniecznością wnoszenia opłat bieżących, a także jednorazowej opłaty franczyzowej, której wysokość powinna być zawarta w umowie.
Czy franczyza się opłaca? 5 korzyści z bycia franczyzobiorcą
Tak, jak najbardziej. Postawienie na ten model biznesowy to szereg korzyści dla franczyzobiorcy. Wśród nich można wymienić takie jak m.in.:
- prowadzenie działalności na podstawie gotowego konceptu,
- wsparcie merytoryczne i szkolenia prowadzone przez franczyzodawcę,
- większa szansa na zbudowanie silnej marki osobistej,
- mniejsze ryzyko upadłości,
- pomoc w zakresie działań promocyjnych.
Czy franczyza się opłaca? Przeczytaj więcej!
Najbardziej dochodowe firmy jednoosobowe wbrew pozorom to nie tylko te z obszaru IT i nowych technologii, ale też np. mobilne lodziarnie czy kawiarnie.
Kto może być franczyzobiorcą?
Franczyzobiorcą może zostać każdy, kto spełnia warunki franczyzodawcy. Ponadto konieczne jest posiadanie kapitału początkowego. Mile widziane jest również doświadczenie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, znajomość branży, a także chęć rozwoju.
Jak zostać franczyzobiorcą?
Wystarczy wypełnić formularz kontaktowy znajdujący się na stronie internetowej. Potem należy poczekać na ofertę współpracy i ustalenie terminu spotkania. Po podpisaniu umowy franczyzowej zostajesz partnerem biznesowym Bike Cafe i możesz otworzyć swoją mobilną kawiarnię lub lodziarnię pod ich szyldem!
Chcesz dowiedzieć się więcej, jak zostać franczyzobiorcą?
Kim jest franczyzobiorca? – podsumowanie
Franczyzobiorca to przedsiębiorca, który prowadzi własny biznes w ramach umowy franczyzy, korzystając z renomy marki franczyzodawcy. To świetny sposób na rozpoczęcie działalności, ponieważ franczyzobiorca otrzymuje wsparcie, know-how i gotowy koncept działania. Do jego obowiązków należy prowadzenie firmy zgodnie z zasadami ustalonymi przez franczyzodawcę oraz opłacanie określonych składek. Wyróżniamy różne rodzaje franczyzy, takie jak dystrybucyjna, usługowa, handlowa i wielokrotna, co daje możliwość dostosowania modelu do swoich potrzeb. Bycie franczyzobiorcą niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak mniejsze ryzyko upadłości, dostęp do szkoleń oraz pomoc w promocji. Każdy, kto spełnia wymagania franczyzodawcy i ma kapitał początkowy, może spróbować swoich sił w roli franczyzobiorcy. Proces jest prosty – wystarczy wypełnić formularz kontaktowy na stronie franczyzodawcy, aby rozpocząć swoją przygodę biznesową!