Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku pracy sprawia, że pozyskanie najlepszych pracowników jest kluczowe. Pracodawcy, którzy skutecznie zarządzają swoim wizerunkiem, mają przewagę w przyciąganiu talentów, które przyczynią się do rozwoju ich biznesu. Pomocny w tym jest employer branding – narzędzie istotne w budowaniu silnej pozycji na rynku. Jak efektywnie je wykorzystać? Sprawdź!
Czym jest employer branding?
To strategia mająca na celu kreowanie pozytywnego wizerunku firmy jako atrakcyjnego miejsca pracy. Działania skierowane są zarówno do obecnych pracowników, jak i potencjalnych kandydatów, z zamiarem przyciągnięcia i zatrzymania najlepszych na rynku.
Employer branding to rodzaj strategii długoterminowej, której ważnym elementem jest zagwarantowanie pracownikom przyjaznego środowiska zatrudnienia, jak również perspektywy rozwoju. W grę wchodzą różnego rodzaju benefity czy eventy firmowe, które warto potraktować jako inwestycję w budowanie profesjonalnego, pozytywnego wizerunku.
Employer branding – wewnętrzny vs zewnętrzny
Wewnętrzny employer branding koncentruje się na działaniach skierowanych do zatrudnionych pracowników. Ich celem jest zwiększenie zaangażowania, satysfakcji z pracy, lojalności wobec firmy, jak również zmniejszenie rotacji wśród członków zespołu.
Zewnętrzny employer branding natomiast skupia się na “wyłowieniu” pracowników z największym potencjałem i budowaniu pozytywnego wizerunku firmy na rynku pracy.
Niezwykle ważne jest to, aby łączyć komunikację wewnętrzną z zewnętrzną. Dwukierunkowe działanie zwiększa szansę na osiągnięcie zamierzonych celów.
Employer branding – zalety
Dobrze zaprojektowana strategia employer brandingowa przynosi szereg wymiernych korzyści, które mają istotny wpływ na rozwój organizacji. Zadowoleni pracownicy, którzy utożsamiają się z misją firmy, bardziej angażują się w jej działalność i są bardziej lojalni.
Ponadto, silny wizerunek pracodawcy sprawia, że firma staje się bardziej atrakcyjna dla najlepszych talentów. Ma większe szanse na pozyskanie osób, które mogą wnieść wartość dodaną do jej rozwoju.
Ponadto efektywny employer branding pozwala znacznie obniżyć koszty rekrutacji – coraz więcej aplikacji pochodzi z poleceń, a firma może wybierać wśród większej liczby kandydatów o pasującym profilu.
Pracownicy, będący ambasadorami marki, przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku firmy na zewnątrz. Nie bez znaczenia jest dobra atmosfera w pracy i oddanie pracowników – wpływają na poprawę wyników biznesowych, co ma bezpośrednie przełożenie na efektywność organizacji.
Employer branding – przykłady
System benefitów
Oferowanie pracownikom dodatkowych świadczeń, takich jak prywatna opieka medyczna, dodatkowe dni wolne czy świadczenia dla rodzin, zwiększa ich zadowolenie i motywację do działania.
Szkolenia pracowników
Inwestowanie w rozwój kompetencji pracowników poprzez szkolenia, mentoring czy dostęp do platform e-learningowych sprzyja ich profesjonalnemu rozwojowi i podnosi poziom satysfakcji z pracy.
Elastyczne warunki pracy
Umożliwienie pracy zdalnej, elastycznych godzin pracy czy skróconego tygodnia pozwala członkom zespołu na lepsze dostosowanie obowiązków zawodowych do życia prywatnego. Efekt? Większe zaangażowanie.
Eventy firmowe dla pracowników
Organizowanie wyjazdów firmowych, warsztatów tematycznych czy regularnych spotkań integracyjnych sprzyja budowaniu relacji między pracownikami i tworzeniu pozytywnej atmosfery w zespole.
Eventy kawowe jako wsparcie dla Employer Brandingu – przeczytaj więcej!
Programy well-being
Wprowadzenie działań promujących zdrowie i dobre samopoczucie, takich jak warsztaty mindfulness, dostęp do siłowni czy wsparcie psychologiczne, sprzyja poprawie zadowolenia pracowników.
Systemy motywacyjne
Tworzenie systemów premiowych i nagród stworzonych na bazie realnych oczekiwań i potrzeb zespołu zwiększa motywację do osiągania lepszych wyników.
Dzielenie się wiedzą
Stworzenie wewnętrznych forów dyskusyjnych, programów mentoringowych czy grup wewnętrznych umożliwia pracownikom wymianę informacji i wspólne rozwiązywanie problemów. Od tego już bardzo krótka droga do skutecznej integracji i rozwoju kompetencji.