Otwarcie kawiarni często jest marzeniem wielu osób pragnących prowadzić własny biznes. Ciepła atmosfera, aromatyczna kawa i możliwość tworzenia unikalnego miejsca spotkań przyciąga wielu przyszłych przedsiębiorców. Jednak przed podjęciem decyzji o jej założeniu, istotne jest zrozumienie, ile faktycznie można zarobić jako właściciel tego typu przedsięwzięcia. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu dokładniej, analizując różne aspekty prowadzenia kawiarni oraz możliwości generowania dochodów z tego biznesu. 

Pomysł na biznes, czyli dobry biznesplan

Prowadzenie kawiarni może być całkiem opłacalne, ale istotny jest dobry biznesplan, który uwzględnia wszystkie najważniejsze koszty. Lokal gastronomiczny, jego wynajem i koszty utrzymania, stanowi jedno z głównych wydatków dla właściciela kawiarni, mogą wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych netto, co może znacząco wpłynąć na ogólną rentowność biznesu. W mniejszych miejscowościach koszt wynajmu lokalu będzie oczywiście niższy niż w przypadku dużych metropolii. Z kolei koszty same koszty prowadzenia kawiarni zależą głównie od jej wielkości oraz standardu i dotyczą takich opłat, jak rachunki za prąd, oświetlenie, ogrzewanie, wodę czy utrzymanie czystości oraz zatrudnienie personelu, które razem mają znaczący wpływ na koszty operacyjne i ogólną rentowność kawiarni. Warto również sprawdzić, czy możesz liczyć na jakieś dofinansowanie od państwa dla naszego biznesu.

Mobilna kawiarnia a rynek gastronomiczny

Jeśli nie masz sprecyzowanego pomysłu na kawiarnie dobrym, rozwiązaniem może być mobilna kawiarnia, która cieszy się coraz większą popularnością. Franczyza mobilnej kawiarni to świetny pomysł na biznes zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorcy. Dzięki franczyzie z Bike Cafe zyskujesz dostęp do sprawdzonego modelu biznesowego oraz wsparcia ze strony doświadczonych specjalistów. Przynależąc do sieci kawiarni, możesz szybko i łatwo wpłynąć na swoje zarobki netto. W trakcie spotkania przedstawiciele Bike Cafe przedstawią Ci szacunkowy rachunek zysków i potencjalnych strat oraz pokażą Ci, jak wyglądają zarobki i w jakim czasie spłacisz ten biznes i zaczniesz zarabiać na siebie.

Mobilna kawiarnia oferuje unikalny model biznesowy oparty na rikszach, które przemieszczają się po mieście — wystarczy dobra kawa, młynek do kawy i unikalny sposób parzenia kawy oraz kasa fiskalna. Taki mobilny format kawiarni pozwala dotrzeć do klientów w różnych częściach miasta, co może znacznie zwiększyć obroty, a co za tym idzie także przychód. Co więcej, nie musisz martwić się skąd brać produkty, ponieważ to Bike Cafe dostarczy Ci kawy, czekolady, syropów i innych produktów, a także poprowadzi z Tobą szkolenia biznesowe, marketingowe i eventowe, dzięki czemu nauczysz się wszystkiego, co ważne, aby prowadzić swoją kawiarnię. 

Lokalizacja, która wpłynie na zarobek

Wybór dobrej lokalizacji dla kawiarni to kluczowy krok w budowaniu sukcesu tego rodzaju przedsięwzięcia. Umiejscowienie kawiarni ma ogromny wpływ na liczbę klientów oraz częstotliwość ich odwiedzin. Idealna lokalizacja powinna być dobrze widoczna i łatwo dostępna dla klientów, np. w centrum miasta, przy ruchliwej ulicy lub w pobliżu dużych miejsc pracy czy uczelni. Ponadto weź pod uwagę prowadzenie kawiarni w pobliżu parku, plaży lub innych atrakcyjnych miejsc, które przyciągną turystów oraz osoby, które chcą odpocząć na świeżym powietrzu.

Z kolei mobilna kawiarnia dzięki swojej wyjątkowej elastyczności lokalizacyjnej sprawia, że może być obecna w atrakcyjnych miejscach, przyciągając uwagę klientów na różnego rodzaju wydarzeniach. Wśród tych miejsc znajdują się festiwale, eventy kulturalne, targi oraz inne imprezy masowe, gdzie gromadzi się duża liczba osób zainteresowanych odpoczynkiem i relaksującym czasem przy ulubionym napoju. Dzięki obecności na takich wydarzeniach mobilna kawiarnia może maksymalnie wykorzystać potencjał zysków, docierając do szerokiego grona potencjalnych klientów w dynamicznych i pełnych życia miejscach. Jeśli jednak nie wiesz, jaka lokalizacja będzie najlepsza w Bike Cafe pomożemy Ci wybrać idealne miejsce, które pozwoli Ci w krótkim czasie uzyskać satysfakcjonujące zyski.

Własna kawiarnia a koszt otwarcia

Przy otwieraniu kawiarni trzeba uwzględnić wiele czynników, w tym koszty uruchomienia. Koszt założenia kawiarni może być różny w zależności od wielu czynników, ale warto mieć na uwadze, że może to być znacząca inwestycja. Trzeba uwzględnić m.in. miejscowość, w której otwieramy biznes, zakup wyposażenia, uzyskanie koncesji oraz zapasy produktów. Dobrą alternatywą jest wybór mobilnej kawiarni jako formy działalności, która może otworzyć nowe możliwości zarobkowe. 

Taki mobilny biznes jest bardziej elastyczny i lepiej dostosowany do potrzeb klientów, a jednocześnie wymaga mniejszych kosztów inwestycyjnych niż tradycyjny lokal. Dzięki temu możesz szybciej odzyskać początkowy nakład finansowy i zacząć osiągać zyski. Współpracując ze znaną marką Bike Cafe, możesz założyć kawiarnię i oferować doskonały smak kawy praktycznie od zaraz. Pamiętaj, że w obu przypadkach musisz  otrzymać zgodę na prowadzenie biznesu od wojewódzkiego inspektora sanitarnego, bez której możesz narazić się na niepotrzebne koszty związane z karami za brak tych pozwoleń.

Marża sposobem na dochodowy biznes

Branża gastronomiczna charakteryzuję się swoją własną specyfiką, którą warto  dogłębnie poznać. Sukces prowadzenia firmy zależy od wielu czynników, z których niezwykle istotna dla gastronomii jest marża, czyli różnica między ceną sprzedaży a kosztem zakupu produktów czy usług. W przypadku kawiarni ustalenie odpowiednich cen jest istotne dla osiągnięcia zadowalających dochodów. 

Wysoki narzut na dobrej jakości produktach, takich jak kawa czy połączenie kawy z lodami, może znacząco wpłynąć na zyski, ale może również wpłynąć na konkurencyjność ceny w stosunku do innych kawiarni w okolicy. Dlatego ważne jest dokładne przeanalizowanie kosztów operacyjnych oraz ustalenie optymalnej ceny, która zarówno generuje zyski, jak i przyciąga klientów. Dobry pomysł na biznes, oferowanie wysokiej jakości unikalnych na rynku produktów oraz wysoka kultura picia kawy pozwolą Ci osiągnąć zadowalające zarobki, które mogą oscylować wokół 10 tys. do nawet 30 tys. przychodu w skali miesiąca w zależności od lokalizacji i wielkości lokalu.

Konkurencja na rynku a marka własna

Dobrze przemyślana strategia marketingowa może obejmować różnorodne działania, takie jak kampanie reklamowe w mediach społecznościowych, reklamy w lokalnej prasie, organizacja wydarzeń tematycznych czy udział w targach gastronomicznych. Ponadto warto także zadbać o pozytywną opinię klientów poprzez dostarczanie wysokiej jakości usług, atrakcyjne promocje czy programy lojalnościowe. Jeśli rozsądnie zainwestujesz w działania marketingowe, możesz szybko zwiększyć widoczność kawiarni i generować większe dochody. Duża konkurencja to jednak możliwość dla Twojej działalności gastronomicznej, aby wyróżnić się na tle konkurencji i miksować różne rodzaje kawy latte, espresso  czy frappe z niecodziennymi smakami lodów. 

Jak otworzyć lodziarnię! Jak otworzyć kawiarnię? Sprawdź!

Ile zarabia właściciel kawiarni – podsumowanie

Decyzja o otwarciu kawiarni powinna być podyktowana nie tylko kwestią finansową, ale także pasją do kawy i przyjemnością z pracy z ludźmi. Pomysł na biznes kawowy może być bardzo opłacalny, ale wymaga starannego planowania oraz świadomości wszystkich czynników wpływających na opłacalność działalności. Zarobki zależą od modelu biznesu, jego lokalizacji oraz rodzaju oferowanych produktów, a także od umiejętnie prowadzonych działań marketingowych. Jednak poza zyskiem prowadzenie kawiarni może być dla Ciebie satysfakcjonującym doświadczeniem, jeśli tylko chcesz oferować dobrej jakości produkty oraz zadbać o dobrą atmosferę dla swoich klientów.

Mobilne lody i kawa – zacznij zarabiać!