Franczyza od dawna uważana jest za jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej opłacalnych modeli biznesowych. Dlaczego tak wielu przedsiębiorców decyduje się na nią? Zanurzmy się w świat wad i korzyści, jakie franczyza ma do zaoferowania. Zobaczmy, czy franczyza się opłaca.

Czy warto inwestować w system franczyzowy?

To czy franczyza się opłaca zależy od franczyzobiorcy. Dla początkujących przedsiębiorców istnieją różne priorytety. Dla niektórych musi ona przynieść jak największe zyski, a dla niektórych takie prowadzenie działalności gospodarczej ma przynosić satysfakcję i przyjemność, która jest zgodna z ich zainteresowaniami.

Franczyza, jako model biznesowy, cieszy się rosnącym zainteresowaniem inwestorów pragnących rozszerzyć swoje działania na rynku działalności gospodarczej. Wykorzystanie tej formy współpracy oferuje przyspieszenie procesu znalezienia klientów dzięki korzystaniu z istniejącej, ugruntowanej marki. Niemniej jednak, przed podpisaniem umowy franczyzy, konieczne jest zrozumienie kluczowych aspektów operacyjnych i finansowych związanych z tym modelem.

Sprawdź nasz artykuł: Franczyza – co to jest? Na czym polega ten model biznesowy?

Jakie są wady franczyzy?

1. Koszt kapitału wstępnego

Wielu inwestorów zauważy, że początkowy koszt zakupu licencji franczyzowej może być znaczący. W zależności od marki i jej pozycji na rynku, opłata licencyjna może stanowić istotny odsetek początkowego kapitału inwestycyjnego w ramach działalności gospodarczej.

2. Operacyjna zgodność z modelem

Działając w ramach franczyzy, franczyzobiorca musi przestrzegać określonych procedur i praktyk, które zawiera umowa franczyzy. Oznacza to, że elastyczność operacyjna może być ograniczona, a wszelkie innowacje wymagają zatwierdzenia przez strony franczyzodawcy.

3. Ryzyko reputacji

Jednym z aspektów franczyzy jest współzależność reputacji. Jakiekolwiek problemy wizerunkowe lub operacyjne napotkane przez jedną jednostkę franchisingową mogą wpłynąć na postrzeganie całej sieci, w tym indywidualnych franczyzobiorców.

4. Budowanie wartości kapitału

Chociaż franczyza może przynieść natychmiastowe korzyści (np. łatwe znalezienie klientów, dzięki rozpoznawalności marki), istotne jest zrozumienie, że wartość kapitału inwestycyjnego jest w dużej mierze powiązana z marką franczyzodawcy, a nie indywidualnymi osiągnięciami franczyzobiorcy.

Zalety franczyzy – co możemy wyróżnić?

1. Wzmocnione poczucie pewności

Kiedy rozpoczynasz działalność w oparciu o sprawdzony model franczyzowy, otrzymujesz klucz do już istniejącego i dobrze prosperującego biznesu. Przystępując do rodziny franczyzowej, korzystasz z renomy i zaufania, które marka zdobyła wśród konsumentów. Daje to gwarancję większego zaufania od klientów oraz przewagi konkurencyjnej na rynku.

2. Wsparcie marketingowe

Zamiast martwić się o tworzenie i finansowanie indywidualnych kampanii reklamowych, franczyza daje Ci dostęp do profesjonalnie przygotowanej promocji. Kampanie w mediach, internecie czy reklamy telewizyjne – wszystko to jest częścią pakietu. Dzięki temu możesz skoncentrować się na rozwijaniu biznesu, a nie na strategii marketingowej.

3. Pełne wsparcie i know-how

Podjęcie decyzji o prowadzeniu franczyzy to jak wejście do gotowego świata wiedzy. Franczyzodawca dostarcza nie tylko kompletny przewodnik po biznesie, ale również wsparcie w kwestii lokalizacji, asortymentu oraz wielu innych aspektów. Chcesz wiedzieć, jak radzić sobie z kontrolami czy jak prowadzić księgowość? Twoje wsparcie jest tuż obok.

4. Oczekiwane zyski i niższe koszty początkowe

Inwestując w franczyzę, masz jasny obraz tego, czego można się spodziewać pod względem zwrotu z inwestycji. Z góry określone są wytyczne dotyczące wyposażenia, dostawców, a także zatrudnienia pracowników. To daje jasność co do przyszłych zysków.

5. Mniejszy kapitał początkowy

Nie każdy przedsiębiorca dysponuje olbrzymim kapitałem na rozpoczęcie działalności. Franczyza oferuje szansę na biznes bez konieczności budowania go od podstaw. Od logo po szkolenia, od wiedzy branżowej po lojalnych klientów – wszystko to jest częścią pakietu, który obniża początkowe ryzyko i kapitałowe wymagania.

Zalety popularnej franczyzy Bike Cafe

Okazuje się, że wcale nie musisz mieć zdolności kredytowej, aby zacząć swój nowy pomysł na życie. Dzięki subskrypcji możesz otworzyć swoją własną mobilną kawiarnię rowerową bez wkładu własnego! Potrzebujesz jedynie środków na kaucję zwrotną. Jest to zupełnie nowa forma finansowania, która polega na wynajmie kawiarenki na 24 lub 36 miesięcy. Po zakończeniu subskrypcji można śmiało ją przedłużyć na kolejny rok bądź też zdecydować się na przejście na standardową współpracę franczyzową.

Zastanawiasz się, czy to się opłaca?

1. Mobilna kawiarnia rowerowa bez wkładu własnego

Dzięki subskrypcji możesz rozpocząć swój biznes w szybki sposób bez konieczności zaciągania kredytów. To świetna propozycja dla osób, które marzą o własnej działalności, ale nie mogą sobie na nią pozwolić z powodów finansowych. Co równie istotne po zakończeniu okresu subskrypcji zwracana jest pełna kwota kaucji. Ponadto w cenie abonamentu zapewnione są opłaty serwisowe i eksploatacyjne, dzięki czemu nie musisz martwić się o koszty związane ze sprawdzaniem stanu technicznego roweru.

2. Pełne wyposażenie kawiarenki na rowerze

Z mobilną kawiarnią rowerową zarabianie jest nie tylko proste, ale i przyjemne. Decydując się na subskrypcję do franczyzy, nie musisz martwić się o wyposażenie kawiarenki, ponieważ wszystko załatwimy za Ciebie. W pakiecie otrzymasz rower oraz potrzebne akcesoria takie, jak młynek, ekspres do kawy, lodówka, dzbanek do mleka, tamper, waga, potykacz, tablica menu oraz markowe koszulki i fartuchy.

3. Dostęp do szkolenia z marketingu

Subskrypcja mobilnej kawiarni rowerowej zapewnia także kompleksowe szkolenia z zakresu marketingu, dzięki któremu poznasz wszystkie tajniki pozwalające wypromować Twoją kawiarenkę w mediach społecznościowych i nie tylko. Dowiesz się na nim również, jak zdobywać nowych klientów oraz jak budować relacje biznesowe z organizatorami różnych imprez i wydarzeń.

Mobilna franczyza kawiarni na rowerze w abonamencie to świetny pomysł na biznes dla każdego. Dzięki subskrypcji szybko otworzysz swoją działalność, gdzie tylko zechcesz i zaczniesz zarabiać. Poza tym możesz subskrybować więcej niż jedną kawiarnię. Prowadzenia biznesu nigdy nie było takie proste!