Czy prowadzenie biznesu sezonowego to dobry pomysł? To pytanie nurtuje wielu przedsiębiorców, a zwłaszcza tych, którzy zastanawiają się nad rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej. W niniejszym artykule zastanowimy się, jaki pomysł na biznes wybrać, jak założyć działalność gospodarczą i z jakich ulg podatkowych można skorzystać, gdy po raz pierwszy próbujemy swoich sił w biznesie.

Dlaczego warto prowadzić biznes sezonowy?

Działalność sezonowa to niezwykle atrakcyjna opcja dla przedsiębiorców, którzy przede wszystkim stawiają na elastyczność w prowadzeniu działalności gospodarczej. Pomysł na sezonowy biznes przyciąga przede wszystkim osoby, które chcą dostosować swoją przedsiębiorczość do specyficznych warunków panujących w określonych porach roku. To doskonały sposób na wykorzystanie zmieniających się trendów konsumenckich i zaspokojenie sezonowych potrzeb rynku, co przekłada się na potencjalnie wyższe zyski. Bez względu na to, czy będzie to biznes sezonowy nad morzem lub w górach sprzedający pamiątki, czy też mobilny food truck ustawiony w centrach dużych miast przedsiębiorca może skoncentrować swoje wysiłki na świadczeniu usług lub dostarczaniu produktów, które w danym sezonie cieszą się największym popytem.

Dobry pomysł na biznes sezonowy, czyli jaki? 

W poszukiwaniu idealnego rodzaju biznesu sezonowego warto zastanowić się nad opcją, która nie tylko przyciągnie uwagę klientów, ale również dostosuje się do specyfiki danego okresu. Jednym z atrakcyjniejszych pomysłów może być połączenie dwóch uwielbianych przez większość osób produktów: kawy i lodów. 

Pyszne i orzeźwiające lody nie tylko w sezonie letnim

Biznes lodziarni sezonowej opartej na mobilnych punktach sprzedaży nie tylko cieszy się stałym zainteresowaniem miłośników tych deserów, ale również wykorzystuje sezonowy wzrost konsumpcji lodów. W okresie letnim, gdy temperatura wzrasta, chętnie sięgamy po orzeźwiające lody, niemniej jednak taki mobilny punkt może przynieść znaczne zyski także poza sezonem np. gdy mobilna lodziarnia na stałe zagości na wysepkach w galeriach handlowych, w których klientów o różnorodnych preferencjach smakowych nie brakuje przez cały rok. 

Taki pomysł na biznes sprawdzi się także podczas różnorodnych eventów czy na weselach, przyjęciach i konferencjach firmowych. To także doskonały sposób, aby rozreklamować firmę w trakcie targów branżowych, w trakcie których każdy z potencjalnych klientów i partnerów biznesowych otrzyma loda i kawę gratis, co pozwoli zbudować pozytywny wizerunek marki. 

Lodziarnia sezonowa to także dobry partner dla deweloperów, którzy w ten sposób mogą przedstawić nowo powstające osiedlowe inwestycje.

Jak otworzyć lodziarnię? Dowiedz się z naszego wpisu!

Aromatyczna kawa o każdej porze roku

Także sprzedaż kawy z mobilnych punktów to doskonały pomysł na biznes sezonowy, zwłaszcza w kontekście sezonu zimowego, gdy zapotrzebowanie na ciepłe napoje wzrasta. Mobilność punktów umożliwia obsługę różnorodnych wydarzeń zimowych — od jarmarków bożonarodzeniowych po stoki narciarskie. Rowery specjalnie przystosowane do mobilnych lodziarni są wyposażone w specjalne osłony, dzięki czemu sprawdzą się w temperaturze do – 10°C. Ponadto kawa cieszy się popularnością przez cały rok, co sprawia, że działalność zarobkowa może być bardzo rentowna nie tylko w sezonie zimowym, ale również w okresach o niższym popycie na napoje gorące.

Kwintesencja biznesu sezonowego — idealne połączenie kawy i lodów

Mobilne punkty z kawą i lodami to idealne rozwiązanie dla biznesu sezonowego. Dzięki łatwości przenoszenia i ustawiania w strategicznych miejscach przedsiębiorca może dotrzeć do różnych grup odbiorców zwłaszcza na plażach, w parkach czy miejscowościach turystycznych. Połączenie aromatycznej kawy i orzeźwiających lodów to genialny sposób na zaspokojenie zróżnicowanych gustów i maksymalizację potencjału biznesu w sezonie. To kreatywna i prosta droga do satysfakcji klientów i sukcesu w biznesie sezonowym.

Najlepszy biznes sezonowy na nowy rok!

Sezonowa działalność gospodarcza — jak zarejestrować i jakie formalności należy spełnić?

Zanim jednak wcielisz swój plan na biznes w życie, musisz zarejestrować działalność w urzędzie gminy lub miasta, co wiąże się z koniecznością opłacania składek ZUS. Rejestracja odbywa się poprzez złożenie wniosku CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), który można także złożyć online. Dodatkowo musisz uzyskać niezbędne pozwolenia, takie jak pozwolenie na handel w określonym miejscu czy pozwolenie sanepidu, szczególnie jeśli planujesz prowadzić działalność w miejscowościach turystycznych. Co więcej, firma Bike Cafe służy pomocą w trakcie trwania przetargów i zebraniu odpowiedniej dokumentacji — jednym słowem: wspiera franczyzobiorców na każdym etapie działania ich biznesu. 

Jak otworzyć kawiarnię? Sprawdź nasz artykuł!

Prowadzenie firmy — składki ZUS w biznesie sezonowym

Każda działalność wykonywana przez osobę fizyczną musi także uregulować kwestie związane z różnymi składkami na ZUS. Składki na ubezpieczenia zdrowotne stanowią istotny element troski o bezpieczeństwo przedsiębiorcy w aspekcie zdrowotnym i emerytalnym. W przypadku biznesu sezonowego bez rejestracji przedsiębiorca może skorzystać z preferencyjnych składek ZUS w ramach działalności krótszej niż 30 dni. Opcja ta zwalnia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie w okresie prowadzenia biznesu tylko przez krótki czas.

Preferencyjne zasady prowadzenia firmy przez pierwsze pół roku 

W polskim prawie od niedawna pojawiła się bardzo ciekaw opcja dla osób, które w okresie ostatnich 60 miesięcy nie prowadziły żadnej działalności zarobkowej zarejestrowanej w urzędzie. Dotyczy to możliwości zwolnienia z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne oraz obowiązków dokumentacyjnych, a opcja ta to działalność nierejestrowana. Taka jednoosobowa działalność gospodarcza musi jednak wykazywać zyski nieprzekraczającego minimalnego wynagrodzenia. Dzięki takiej działalności na próbę każdy z nas może spróbować swoich sił w biznesie. Niemniej jednak w przypadku przekroczenia limitu zarobków będziemy już musieli rozliczyć się z urzędem skarbowym na zasadach obowiązujących działalność rejestrowaną. 

Zawieszenie działalności gospodarczej — z czym to się wiąże?

Po pierwsze, zawieszenie działalności oznacza zatrzymanie prowadzenia interesu na czas określony. Jest to opcja często wykorzystywana w biznesie sezonowym, gdy przedsiębiorcy chcą uniknąć opłacania składek ZUS i innych kosztów w okresach niższego zapotrzebowania na usługi czy produkty. Należy jednak pamiętać, że pomimo zawieszenia działalności, dalej jesteśmy zobowiązani do opłacania niektórych składek ZUS, takich jak ubezpieczenia zdrowotne. Zawieszenie nie zwalnia również z obowiązku złożenia rocznego zeznania podatkowego.

Podsumowanie — planuj mądrze, zarządzaj świadomie

Biznes sezonowy to świetny pomysł, jednak klucz do sukcesu tkwi w odpowiednim planowaniu i podejmowaniu świadomych decyzji. Pamiętaj o formalnościach, rejestracji, składkach ZUS, a także zastanów się, czy biznes sezonowy bez rejestracji to dla Ciebie optymalne rozwiązanie. Praca na własny rachunek może być dla Ciebie niezwykle fascynującym doświadczeniem pod warunkiem, że dokładnie przemyślisz wszystkie kroki, co pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, dzięki czemu będziesz mógł skoncentrować swoje siły na rozwijaniu swojego sezonowego biznesu. Firma Bike Cafe, jako doświadczony franczyzodawca, z przyjemnością pomoże Ci w założeniu i prowadzeniu Twojego biznesu, służąc pomocą i wsparciem na każdym etapie współpracy.